
Technikum Gastronomiczne
-
Zaciąganie ciasta - zbyt długie wyrabianie ciasta lub za dużo płynu i mąki a za mało tłuszczu.
-
Zaczyn - kawałek wyrośniętego kwaśnego ciasta z mąki żytniej, który został z ostatniego wypieku chleba. Dodaje się go do wyrabianego ciasta chlebowego jako rozrost
-
Zakażenie - to wniknięcie i rozwój w organizmie człowieka drobnoustrojów.
-
Zakąski - nazywane inaczej przekąskami, przystawkami to potrawy podawane w niewielkiej ilości dla pobudzenia apetytu przed posiłkami głównymi lub do napojów alkoholowych wysokoprocentowych.
-
Zakąski dzieliśmy na : zimne i gorące oraz ze względu na użyty surowiec na :
-
1. z warzyw, grzybów , ziemniaków
-
2. z serów
-
3. z jaj (jaja faszerowane (nadziewane w skorupce), jaja zapiekane, omlety, jaja sadzone na szynce, bekonie itp., jaja w sosach zimnych, jaja garnirowane, jaja nadziewane)
-
4. z mięsa zwierząt rzeźnych (z mięsa surowego, galaretki mięsne, mięsa w galarecie,mięsa w zimnych sosach, zakąski z wędlin)
-
5. z podrobów
-
6. z drobiu (galaretki drobiowe, drób w galaretce, rolady i galantyny- elementy dekoracyjne : swieże winigrona , pomarańcze, mandarynki, cytryny,owoce
-
z kompotu - wiśnia, jabłko,owoce ze słodkich marynat - śliwki, gruszki oraz natka pietruszki)
-
7. z ryb i śledzi (zakąski z ryb gotowanych - ryby w galarecie, galaretki rybne, ryby faszerowane, ryby z zimnymi sosami, z ryb smażonych - ryby panierowane
-
i saute podawane w sosach, głównie w sosie greckim , zakąski ze śledzi, zakąski z zimnymi sosami)
-
8. z owoców morza
-
9. inne
-
Zapiekanie - krótkie pieczenie ugotowanych wcześniej potraw.
-
Zatrucie pokarmowe – jest to schorzenie wywołane spożyciem żywności, zawierającej żywe komórki drobnoustrojów lub ich toksyny.
-
Zakwas -
-
Zredukować / odparować - gotować bez przykrycia, aż część płynu wyparuje. W ten sposób zagęszcza się niektóre sosy i zupy.
-
Związki Maillarda – połaczenie białek z węglowodanami, nadają one potrawom brunatną barwę, podnoszą wartości organoleptyczne potraw.
-
Zakażenie – to wniknięcie i rozwój w organizmie człowieka drobnoustrojów.
-
Zamrażanie - przechowywanie żywności na dłuższy czas
-
Zasmażka - podprawa do zup i sosów przyrządzana z mąki pszennej, tłuszczu i płynu.
-
Zatrucie pokarmowe – jest to schorzenie wywołane spożyciem żywności, zawierającej żywe komórki drobnoustrojów lub ich toksyny.
-
Zefir - ekko zamrożony krem owocowy. Zawiera dodatek ubitej śmietanki i pianę ubitą z białek z cukrem pudrem
-
Ziele angielskie - jest często stosowane jako namiastka pieprzu czarnego. Jako silna przyprawa musi być stosowana w ilości umiarkowanej. Nadaje się do przyprawiania potraw mięsnych
-
Zioła prowansalskie - mieszanka ziół zbieranych na wzgórzach południowej Francji. W jej skład wchodzi rozmaryn, majeranek tymianek, oregano i cząber.
-
Zymaza -
-
Zupy - są to ciepłe lub zimne potrawy, o płynnej lub półpłynnej konsystencji, wchodzące w skład posiłku obiadowego, mogą być również podawane na śniadania i kolacje.
-
Zupy czyste - są to klarowne zupy sporządzane na esensjonalnych wywarach - najbardziej znane to: rosół, bulion, barszcz czerwony, pomidorowa, grzybowa.
-
Zupy podprawiane - są to zupy zagęszczane: zawiesinami, zasmażkami, żółtkiem, głównym składnikiem.
-
Zupy kremy - są to zupy wykwintne, lekkostrawne, składnik główny występuje w postaci zmiksowanej lub przetartej, zagęszczana podprawą zacieraną oraz żółtkiem.
-
Zupy owocowe - składają się z wywarów owocowych zawierających przetarte owoce, podprawiane są zawiesinami z mąki pszennej lub ziemniaczanej.
-
Związki Maillarda - połączenie białek i cukrów podczas smażenia i pieczenia (rumiana skórka, trudniej strawne)
-
Żelatyna - jest to białko zwierzęce niepełnowartościowe,otrzymane przez przerobienie kolagenu.
-
Zuwka - potrawa z serwatki, mąki i białego sera, lekko osłodzona