
Technikum Gastronomiczne
-
FAO - Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa
-
Farfelki - to drobne tarte kluseczki - specjalność kuchni żydowskiej. Robi się je z twardego ciasta, zagniecionego z mąki, jaj, smalcu gęsiego i odrobiny wody. Ciasto trze się na tarce o dużych oczkach i zapieka w piekarniku. Gdy kluseczki się zrumienią, zalewa się je wrzątkiem (1:1), miesza z posiekaną i podsmażoną cebulką i zapieka w piekarniku.
-
Fasowanie – jest to przecieranie przez sito owoców, jarzyn. Często przecieramy np. jarzyny do sosu.
-
Fermentacja mlekowa – polega na rozkładzie laktozy na kwas mlekowy. Prowadzona jest przez bakterie mlekowe.
-
Filet - otrzymywany z piersi kur lub indyków uformowany na kształt liścia o grubości 1 cm
-
Filetowanie – filetować, czyli porcjować i oczyszczać rybę z ości, mięso z kości, pomarańcze – wycinanie miąższu.
-
Fitoncydy - substancje bakteriobójcze i bakteriostatyczne, np. w czosnku, cebuli, chrzanie.
-
Flambirowanie - skrapianie gotowej potrawy koniakiem, rumem lub spirytusem i zapalanie już na stole. Tak można podawać mięso z rusztu lub patelni, omlety i naleśniki. Jeżeli świeże owoce posypie się cukrem i poleje rumem, a następnie zapali, utworzy się aromatyczny karmel. Flambiruje się również potrawę na patelni w trakcie smażenia.
-
Fondue – ( z Fran. Fondue – roztapiać się ) - ser roztopiony z białym winem i kirszem, podawany na ciepło. Spożywa się go, maczając w nim kawałki pieczywa trzymane na specjalnym długim widelcu. Przyrządza się go w specjalnym naczyniu. Fondue pochodzi z kuchni szwajcarskiej, jest również bardzo popularne we Francji. Przyrządza się również fondue mięsne. Ser zastępuje się gorącym olejem, a pieczywo kawałkami wołowiny.
-
Formowanie drobiu sposobem angielskim - wymaga zastosowania drewnianych szpilek i sznurka , jest stosowany do drobiu nadziewanego.
-
Framuszka albo gramotka - staropolska zupa postna sporządzana na bazie jasnego piwa oraz jasnego chleba żytniego, masła i przypraw oraz określonej ilości wody.
-
Frankfuterki - małe cienkie kiełbaski, nazywane też wiedeńskimi. Przypominają kabanosy, ale są mniej suche. Najczęściej jada się je na gorąco.
-
Frytura – jest to tłuszcz smażalniczy otrzymany z mieszaniny tłuszczów zwierzęcych i roślinnych o wysokiej odporności na ogrzewanie w wysokiej temperaturze. polecana do smażenia w głębokim tłuszczu - np. frytki, pączki.