top of page

Technikum Gastronomiczne
- Pampuchy – pyzy drożdżowe gotowane na parze.
- Panierowanie - obtaczanie powierzchni półproduktów panierunkiem np. mąka,jako,bułka tarta. - pojedyncze - to zanurzanie w jajku i bułce tartej, podwójne - to obtaczanie w mące, jajku i bułce tartej.
- Papillote – przyrządzanie potrawy zawiniętej w folię aluminiową.
- Papatacz – ciasto drożdżowe z rodzynkami i cynamonem.
- Pasteryzacja - fizyczna metoda utrwalania żywności poniżej 100 ºC, niszczy formy wegetatywne drobnoustrojów.
- Peklowanie - poddanie mięsa działaniu mieszanki peklującej (na sucho lub mokro) sporządzonej z wody, soli, saletry, cukru i przypraw (liść laurowy, ziele angielskie).
- Pektyny - są to złożone związki chemiczne, należące do węglowodanów,w stanie naturalnym występują w niektórych owocach, np. jabłkach, porzeczkach, pigwie, są również sprzedawane w postaci białego proszku, po rozpuszczeniu w wodzie tworzą żele.
- Pieczenie – polega na ogrzewaniu półproduktu gorącym, suchym powietrzem w temp. 170 -250ºC lub kombinacja gorącego powietrza i pary w temp. 30 - 300ºC.
- Podpłomyk – rodzaj prymitywnego pieczywa w postaci placka. Podstawowymi składnikami są mąka, sól i woda.
- Podprawianie - zagęszczanie zup i sosów żółtkiem, mąką ze śmietaną i mlekiem, mlekiem z żółtkami oraz masłem z żółtkiem.
- Podroby - jadalne narządy wewnętrzne oraz inne części ciała zwierząt niewchodzące w skład tusz (np. wątróbka, nerki, serca, ozory, płuca, nogi)
- Podział makaronów :
- makarony długie : rurki, wstążki, nitki, spaghetti.
- makaron krótkie: rurki cięte, kolanka, krajanka, nitki cięte, swiderki, muszelki,gwiazdki itp.
- Podział metod utrwalania żywności:
- Fizyczne – obniżenie temp. (chłodzenie i zamrażanie), ogrzewanie (pasteryzacja i sterylizacja), odwadnianie (suszenie, zagęszczanie, dodatek soli, cukru), stosowanie wysokich ciśnień, stosowanie gazów obojętnych.
- Chemiczne – dodatek środków konserwujących, peklowanie, wędzenie, dodatek kwasów organicznych.
- Biotechnologiczne – fermentacja mlekowa, fermentacja alkoholowa np. np. kiszenie kapusty, ogórków.
- Inne – promienie jonizujące, promienie ultrafioletowe, filtrowanie.
- Pomada - jest to wodny lub mleczny roztwór cukrowy, zagęszczony przez gotowanie i poddanie ubijaniu.
- Poncz zimny - sporządza się go z naparu herbaty,cukru, araku lub rumu, cytryny i wina - podaje w wazie szklanej z lodem.
- Potrawa – to wyrób kulinarny przeznaczony do bezpośredniej konsumpcji.
- Potrawki - to potrawy gotowane podawane w sosie sporządzanym na wywarze, w którym gotowało się mięso
- Potrawy jarskie - obejmują dania z warzyw, grzybów, mleka i jego przetworów, jaj, mąki, kasz - dzielimy je na : smażone (kotlety, krokiety, placuszki, warzywa saute lub panierowane, warzywa w cieście), duszone (są to głównie warzywa nadziewane farszem z warzyw, kasz, grzybów, serów lub jaj ), zapiekane (typowe potrawy tej grupy to głównie warzywa zapiekane z tartym serem, ze śmietaną i jajkami, pod sosami - beszamelowym, pieczarkowym, pomidorowym, zapieka się także warzywa i grzyby nadziewane oraz warzywa z innymi dodatkami, jak: kasze,łazanki,makarony )
- Posiłek – zestaw potraw lub produktów żywnościowych spożywanych w określonych porach dnia.
- Poszetowanie - to powolne gotowanie produktów (np. drobiu, ryby, jajek,klusek )w temperaturze poniżej punktu wrzenia wody.
- Powidła - zagęszczony przecier śliwkowy z dodatkiem cukru o gęstej konsystencji.
- Półmisek firmowy - skład: wędliny, mięsa pieczone, wędzone ryby, pikantne dodatki (korniszony, śliwki w occie, grzybki marynowane)
- Półprodukty – są to środki spożywcze, które są przygotowane do dalszej obróbki m. in. cieplnej. W obrocie handlowym dostępne są półprodukty, wytworzone w spożywczych zakładach przetwórczych. Są to np. koncentraty potraw: buliony, zupy, sosy, potrawy ziemniaczane, ciasta i masy, które po połączeniu z płynem i starannym wymieszaniu wystarczy poddać obróbce cieplnej. zamrożone potrawy, które tylko się podgrzewa, porcjowane sałatki delikatesowe, pasztety galarety, lody.
- Prawo żywnościowe - to przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne regulujące sprawy żywności, a szczególnie jej bezpieczeństwo.
- Prażucha - zacierka z pszennej prażonej mąki.
- Proces produkcji – to zbiór czynności zmierzających do przekształcenia surowców roślinnych i zwierzęcych w gotowe wyroby.
- Proces technologiczny przyrządzania potraw - jest to ciąg zorganizowanych czynności wykonywanych bezpośrednio na surowcach i półproduktach w celu zmiany ich właściwości i otrzymania produktu o pożądanych cechach. proces ten jest najważniejszą częścią procesu produkcji.
- Produkty (wyroby gotowe) są to środki spożywcze przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Często mogą być równocześnie surowcem, np. owoce.
- Proso - roślina, z której wyrabia się kaszę jaglaną.
- Przyprawy – są to dodatki do potraw, które zawierają substancje smakowe i zapachowe, poprawiają ich cechy organoleptyczne. Mogą wywierać korzystny wpływ na organizm człowieka.
bottom of page